Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Projekt zmian w k.p.c. – czy uznanie dowodów za nieistniejące przyspieszy postępowanie?

10 listopada 2021 | Sądy i Prokuratura | Henryk Walczewski

Jeżeli sądy mają działać sprawniej, trzeba uwolnić je od spamu, który kradnie czas, siły i pieniądze.

W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje i zapowiedzi kolejnej reformy kodeksu postępowania cywilnego. Jak zawsze, ma ona służyć sprawności postępowania, bo ta wciąż jest niezadowalająca. Gdyby sprawy sądowe toczyły się sprawnie i bez problemów, to zbyteczne byłoby proponowanie kolejnych zmian wobec niedawnej wielkiej reformy k.p.c. Jedną z propozycji, które wywołały spore poruszenie w środowisku prawniczym, jest nakaz zamieszczania wniosków dowodowych w formie zwięzłej i wyodrębnionej w pozwie zamiast w uzasadnieniu. Projekt przewiduje za niestosowanie się do tego obowiązku sankcję w postaci uznania niewyodrębnionych wniosków i dowodów za nieistniejące. I właśnie ta sankcja „uznania za nieistniejące" budzi powszechne zaniepokojenie i krytykę. Czy słusznie i dlaczego?

Ustawodawca ma rację, że dostrzega spam w sądach i chce mu przeciwdziałać

Spam jest pojęciem epoki cyfrowej, nie był znany w czasach, kiedy powstawał kodeks postępowania cywilnego. Dlatego założenia i procedury dostosowane do ręcznego tworzenia pism procesowych (pisanie na maszynie też było ręczne!) oraz brak techniki łatwego kopiowania (nie znano kserokopii) sprzyjały oszczędnemu gospodarowaniu słowem i objętością dokumentów. Pierwsza zmiana nastąpiła wraz z upowszechnieniem kserokopiarek, a przełom dokonał się za sprawą zastąpienia maszynopisana komputerowymi edytorami tekstu. Od tego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12113

Wydanie: 12113

Spis treści

Reklama

Dodatki Jednodniowe

Zamów abonament