Wycena nieruchomości inwestycyjnych
Wycena nieruchomości wykorzystywanych przez jednostkę w celu osiągniecia korzyści ekonomicznych odbywa się według zasad stosowanych dla środków trwałych albo według cen rynkowych bądź inaczej określonej wartości godziwej.
Nieruchomości inwestycyjne – zgodnie z ustawą o rachunkowości – to aktywa posiadane przez jednostkę w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tych aktywów lub uzyskania przychodów w formie czynszów z dzierżawy, najmu lub innych pożytków.
Metoda wyceny
Wybrana metoda wyceny powinna zostać opisana w polityce rachunkowości.
Raz wybraną metodę wyceny powinno się stosować w każdym roku w sposób ciągły. W polityce rachunkowości należy szczegółowo określić dodatkowe zasady dotyczące:
- uznawania danej nieruchomości za nieruchomość inwestycyjną;
- wyznaczania momentu oddania nieruchomości do użytkowania zarówno dla celów podatkowych, jak i bilansowych;
- wskazania kosztów możliwych do aktywowania;
- wskazania metodologii ustalania wartości godziwej nieruchomości oraz sposobu ujęcia różnicy w wycenie nieruchomości w wyniku finansowym jednostki.
Międzynarodowe Standardy Rachunkowości również przewidują dwie możliwości wyceny nieruchomości inwestycyjnych, tj. według wartości godziwej lub według ceny nabycia.
Wycena nieruchomości według zasad stosowanych dla środków trwałych polega na początkowym ujęciu środków trwałych według historycznej ceny nabycia i systematycznym dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych wg...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta