Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zielony Zwrot dla Polski

10 listopada 2021 |
Farma fotowoltaiczna Taurona na terenie dawnej elektrowni węglowej w Jaworznie
źródło: materiały prasowe Tauronu
Farma fotowoltaiczna Taurona na terenie dawnej elektrowni węglowej w Jaworznie

Sprawiedliwa transformacja energetyki to jedyna szansa dla Polski, aby nie stać się ofiarą radykalnej polityki klimatycznej, którą dyktuje Bruksela. MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z TAURON

 

Gra toczy się o wysoką stawkę: bezpieczeństwo energetyczne nas wszystkich. Polska nie może uzależnić się od energii kupowanej poza krajem. Należy też uchronić społeczeństwo przed widmem ubóstwa energetycznego. O fundusze na sprawiedliwą transformację Polski walczy Tauron, największy dostawca energii w Polsce i inicjator Zielonego Zwrotu polskiej energetyki.

Zasady unijnej energetycznej gry zmieniają się błyskawicznie. Propozycje rozwiązań zawarte w unijnym pakiecie klimatycznym „Fit for 55" pokazują, że Bruksela obrała kurs na zeroemisyjność. Polska znajduje się w centrum tych zmian.

– Dobrze zaplanowana transformacja powinna zostać uzbrojona w tarczę ochronną dla regionów od lat związanych z tradycyjną energetyką, a równocześnie stymulować powstanie nowych gałęzi przemysłu i usług, które będą stanowiły o sile i innowacyjności gospodarki – podkreśla Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu Taurona.

Cenę za zmiany płacą dziś takie kraje, jak Polska, gdzie wciąż 70 proc. energii wytwarza się z węgla. Liczby te szczególne znaczenie zyskują w kontekście unijnego rynku handlu emisjami (EU ETS). Tylko w ciągu bieżącego roku ceny uprawnień do wyemitowania tony dwutlenku węgla wzrosły o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12113

Wydanie: 12113

Spis treści

Reklama

Dodatki Jednodniowe

Zamów abonament