Skutki podatkowe przekazania stypendium dzieciom pracowników
Pracodawca zapewniający swoim pracownikom dodatkowe, inne niż wynagrodzenie zasadnicze świadczenia, stoją często przed dylematem, czy w zawiązku z przekazywaniem tego typu świadczeń, powinien wypełnić jakieś obowiązki związane z występowaniem w roli płatnika podatku dochodowego.
Nie inaczej jest w przypadku przekazywania na rzecz dzieci pracowników stypendium za dobre wyniki w nauce. Warto zatem wiedzieć, że przekazane stypendium nie stanowi przychodu pracownika (w tym przychodu ze stosunku pracy), a powstały z tytułu otrzymania świadczenia przychód powinien być rozliczany indywidualnie przez dziecko.
Określając skutki podatkowe przekazania stypendium dzieciom pracowników warto na wstępie wskazać, że przepisy ustawy o PIT nie definiują pojęcia „stypendium". W związku z tym, dla ustalenia jego znaczenia należy posłużyć się wykładnią językową. Zgodnie z definicją zawartą w Wielkim Słowniku Języka Polskiego, termin „stypendium" oznacza „pieniądze przyznawane komuś przez państwo, instytucję lub osobę prywatną za wiedzę oraz szczególne umiejętności w jakiejś dziedzinie po to, aby umożliwić dalszą naukę lub prowadzenie badań".
Świadczenie przyznawane w formie stypendium, a więc pieniężnej bezzwrotnej pomocy, stanowi dla otrzymującego przysporzenie o konkretnym wymiarze finansowym. Tym samym po stronie otrzymującego to świadczenie powstaje przychód, który co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta