Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wykroczenie okazuje się przestępstwem?

10 listopada 2021 | Sądy i Prokuratura | Marta Hermanowicz
źródło: Shutterstock

Niektóre wykroczenia są podobne do określonych przestępstw i może dojść do zmiany kwalifikacji prawnej czynu w trakcie procesu

Kodeks postępowania karnego przewiduje wiele różnych możliwości zmiany kwalifikacji prawnej czynu w trakcie procesu. Pod pojęciem zmiany kwalifikacji prawnej czynu należy rozumieć wszelką zmianę przepisów określających czyn oskarżonego, między innymi polegającą na zastąpieniu jednego przepisu innym. W większości przypadków modyfikacja odbędzie się w granicach kodeksu karnego, czasami jednak może się pojawić konieczność zastosowania przepisów karnych zawartych w zupełnie innej ustawie bądź też przepisów ustanawiających kary za wykroczenia, czyli czyny zabronione o mniejszym ciężarze gatunkowym.

Bardzo wiele ustaw regulujących przeróżne dziedziny zawiera także przepisy wprowadzające do systemu prawnego odrębne wykroczenia. Jak odróżnić, kiedy przepis szczególny wprowadza nowy typ przestępstwa, a kiedy wykroczenia? Przede wszystkim różnica jest widoczna po zagrożeniu karą – upraszczając, sprawcy wykroczenia może grozić nagana, grzywna orzekana kwotowo (np. „podlega grzywnie do 5000 zł"), ograniczenie wolności albo areszt, natomiast sprawcy przestępstwa – grzywna orzekana poprzez określenie liczby stawek dziennych i ich wysokości, ograniczenie wolności albo pozbawienie wolności. Wykroczeniem jest także każdy czyn, o którym orzekanie następuje na podstawie przepisów kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Inna...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12113

Wydanie: 12113

Spis treści

Reklama

Dodatki Jednodniowe

Zamów abonament