Autonomia sądów gospodarczych
Ich sędziom potrzebna jest wiedza o księgowości i rynku.
Nie tak dawno sądy gospodarcze obchodziły swoje 30-lecie. Trzy dekady funkcjonowania sądów – a ściślej mówiąc, wydziałów gospodarczych – w wolnej Polsce, w okresie intensywnego rozwoju przedsiębiorczości i kształtowania się po 1989 r. gospodarki wolnorynkowej, wystarczy na podsumowanie i spojrzenie w przyszłość. Warto wykorzystać szczególnie teraz ten czas, kiedy dużo się mówi o zmianach ustrojowych w sądach.
Sądy gospodarcze nie mają szczęścia do reform, bo choć przez ostatnich 15 lat były w kółko reformowane to i tak nie stały się ani bardziej efektywne ani bardziej sprawne. Zmiany te jednak dotyczyły wyłącznie procedur, tak jakby procedury miały załatwić wszelkie problemy. Stąd błędne koło – wprowadzamy postępowanie odrębne gospodarcze – następnie likwidujemy postępowanie odrębne – aby znów przywrócić postępowanie odrębne.
Zabrakło szerszej wizji ustrojowej sądownictwa gospodarczego i spojrzenia na te sądy nie przez pryzmat procedur, lecz jednostek organizacyjnych ale też funkcji sądownictwa gospodarczego jako całości. Wydaje się, że przyszedł także czas na autonomię sądów gospodarczych.
Ich rola i funkcja
Sądy gospodarcze odgrywają niezwykle doniosłą rolę w życiu społecznym. Bez nich w zasadzie nie byłby w stanie funkcjonować obrót gospodarczy. Efektywne sądownictwo gospodarcze ma zasadnicze znaczenie dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta