Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowy rok i nowe wyzwania

18 stycznia 2022 | Rzecz o prawie | Małgorzata Motyl

Polski Ład zostanie rozpoznany bojem.

 

Rok 2021 był bogaty w wydarzenia z szeroko rozumianego Compliance (zapewniania zgodności z prawem). Większość firm i pracowników oswoiła pandemiczne warunki pracy. Ustawodawca też zauważył korzyści z tak wypracowanych rozwiązań (w tym zdalnego świadczenia pracy), które już na trwałe umieszczane są w przepisach kolejnych ustaw. Gdy jednak pewne są tylko kolejne zmiany, czas na kolejny subiektywny ranking Compliance – wyzwań na 2022 rok.

1. Beneficjent rzeczywisty

Beneficjent rzeczywisty odgrywa pierwszoplanową rolę w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. VI dyrektywa AML nie tylko rozszerzyła katalog podmiotów zobowiązanych do ujawnienia informacji w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych, ale i przyczyniła się do wprowadzenia kary do 1 mln zł za brak lub ujawnienie nieaktualnej informacji w tym rejestrze. Klienci korporacyjni mogą się spodziewać ofensywy ze strony instytucji obowiązanych. Beneficjent rzeczywisty albo psikus!

2. ESG / Raportowanie niefinansowe

Skrót ESG można przetłumaczyć jako środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny (z angielskiego: Environmental, Social, Governance). Pozorne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12168

Wydanie: 12168

Spis treści
Zamów abonament