Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak to jest, gdy fundacja prowadzi biznes

18 stycznia 2022 | Dobra Administracja | Dawid Feliszek

Warto odpowiedzieć na pytanie, czy działalność podjęta przez fundację może zostać uznana za gospodarczą i tym samym czy należy ją ujawnić w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego?

Ustawowa regulacja dopuszcza taką możliwość, jednak jej nie reguluje, pozostawiając wątpliwości. Fundacje kojarzą się jako organizacje społeczne, dobroczynne, prowadzące działania przynajmniej zasadniczo – nieodpłatnie.

Ustawowe dopuszczenie prowadzenia działalności gospodarczej przez fundację jest rozwiązaniem wyjątkowym na tle innych ustawodawstw. Rozwiązanie to daje lepszą możliwość zastosowania fundacji w strukturze biznesowej i tym samym wykorzystanie podatkowych korzyści, które fundacja oferuje. Daje też możliwość pozyskania lub powiększenia środków na realizację swoich celów. Nie ulega wątpliwości, że możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez fundację jest atrakcyjna. Jak zatem wygląda prowadzenie działalności gospodarczej w fundacji?

Działalność statutowa a gospodarcza

Jak wskazuje art. 1 ustawy z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 2167), fundacja może być ustanowiona dla realizacji zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych. Cele te ustalone są przez fundatora w momencie tworzenia fundacji i określone w akcie fundacyjnym oraz w statucie. Określa się w nim też sposoby realizacji tych celów i to właśnie forma oraz zakres ich realizacji stanowi podstawę działalności statutowej fundacji. Działalność statutowa stanowi zatem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12168

Wydanie: 12168

Spis treści
Zamów abonament