Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najlepsi analitycy na chwiejne czasy

18 stycznia 2022 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemionczyk
Piotr Bujak,  główny ekonomista PKO BP
źródło: materiały prasowe
Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP
Paweł Durjasz, główny ekonomista PZU
źródło: Michał Warda/WhiteSmoke Studio
Paweł Durjasz, główny ekonomista PZU
Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Rzeczpospolita
Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium

Po pandemicznym kryzysie z 2020 r., który siłą rzeczy był nieprzewidywalny, w 2021 r. gospodarka wciąż nie poddawała się prognozom ekonomistów. Najcelniejsze formułowali analitycy z PKO BP, PZU i Banku Millennium.

 

W 2021 r. aż w pięciu miesiącach inflacja przebiła nawet skrajne szacunki uczestników comiesięcznej ankiety „Parkietu", na podstawie której wyłaniani są najlepsi progności roku. Nigdy wcześniej w kilkunastoletniej historii tej ankiety wskaźnik cen konsumpcyjnych nie był tak nieprzewidywalny. Dość powiedzieć, że na początku 2021 r. nawet najwięksi pesymiści oczekiwali, że inflacja co najwyżej utrzyma się na poziomie z 2020 r., gdy wyniosła 3,4 proc. Ostatecznie przyspieszyła do 5,1 proc., ponaddwukrotnie przebijając cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego.

Szybki wzrost inflacji do poziomu najwyższego w tym stuleciu skłonił Radę Polityki Pieniężnej do rozpoczęcia w październiku cyklu podwyżek stóp procentowych, choć większość członków tego gremium, w tym jego przewodniczący prezes NBP Adam Glapiński, długo utrzymywali, że nie ma takiej potrzeby. Te sygnały sprawiły, że źródłem niespodzianek stała się polityka pieniężna, a wraz z nią notowania obligacji skarbowych i złotego. Zaskoczeń nie brakowało też w sferze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12168

Wydanie: 12168

Spis treści
Zamów abonament