Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Deficyt programistów uderza w cyfryzację

18 stycznia 2022 | Rzeczpospolita Cyfrowa | Michał Duszczyk
84 proc. firm z branży IT na rok 2022 zaplanowało podwyżki. Powód? Olbrzymia luka kompetencji  i konieczność konkurowania z zagranicznymi pracodawcami oraz oferowanymi przez nich stawkami
źródło: Shutterstock
84 proc. firm z branży IT na rok 2022 zaplanowało podwyżki. Powód? Olbrzymia luka kompetencji i konieczność konkurowania z zagranicznymi pracodawcami oraz oferowanymi przez nich stawkami

Rynek IT rozgrzany jest do czerwoności. Liczba procesów rekrutacyjnych w tej branży skoczyła o 40 proc. Podobnie jak oczekiwania finansowe specjalistów.

 

Zdecydowana większość firm będzie w tym roku szukać pracowników. A – jak wynika z badań Hays Poland – biznes będzie szukać głównie specjalistów w dziedzinie technologii (tak deklaruje 40 proc. firm), ale również sprzedaży (30 proc.) i finansów (26 proc.). – W cenie będą zatem eksperci, którzy pozwolą firmom dotrzymać kroku globalnej transformacji cyfrowej oraz dopasować model funkcjonowania do nowych oczekiwań konsumentów – wyjaśnia Marc Burrage, dyrektor zarządzający Hays Poland.

Branża IT przeżywa okres rekordowych wzrostów. Problem w tym, że brak wykwalifikowanych rąk do pracy. Popyt na fachowców w tej dziedzinie w ub.r. skoczył aż o 40 proc. Ale w niektórych miesiącach – jak informuje No Fluff Jobs – liczba ofert pracy IT była nawet o 140 proc. wyższa. Do tego rośnie wynagrodzenie programistów, i to o 30–40 proc. w skali roku – podaje firma Michael Page.

Walka nawet o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12168

Wydanie: 12168

Spis treści
Zamów abonament