Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka pozycja stowarzyszenia zwykłego przed sądem administracyjnym

18 stycznia 2022 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Stowarzyszenia zwykłe zaliczają się do organizacji społecznych, które mogą występować przed sądami administracyjnymi. Praktyka włączania się takiego podmiotu do procesu może okazać się problematyczna.

Stosownie do art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 2261; dalej: p.o.s.) stowarzyszenia zwykłe są uproszczoną formą stowarzyszeń, które nie posiadają osobowości prawnej. Stowarzyszenia zwykłe wraz ze stowarzyszeniami posiadającymi osobowość prawną (tzw. „stowarzyszeniami rejestrowymi") i fundacjami są organizacjami społecznymi. Takie podmioty na podstawie art. 9 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.; dalej: p.p.s.a.) mogą brać udział w procedurze sądowoadministracyjnej.

Organizacje społeczne mogą występować przed sądem administracyjnym w różnych pozycjach procesowych.

Kiedy może skarżyć

W toku postępowania przed wojewódzkim sądem administracyjnym w I instancji organizacja społeczna może występować zasadniczo jako skarżący jeżeli:

- posiada własną samoistną legitymację do wniesienia skargi do sądu administracyjnego np. była stroną postępowania zakończonego ostateczną decyzją administracyjną lub akt prawa miejscowego naruszył jej interes prawny;

- posiada legitymację do wniesienia skargi w sprawie dotyczącej interesu prawnego osoby trzeciej - została dopuszczona do udziału w postępowaniu administracyjnym lub podatkowym jako podmiot na prawach strony w toku takiego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12168

Wydanie: 12168

Spis treści
Zamów abonament