Jaka pozycja stowarzyszenia zwykłego przed sądem administracyjnym
Stowarzyszenia zwykłe zaliczają się do organizacji społecznych, które mogą występować przed sądami administracyjnymi. Praktyka włączania się takiego podmiotu do procesu może okazać się problematyczna.
Stosownie do art. 40 ust. 1 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. prawo o stowarzyszeniach (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r., poz. 2261; dalej: p.o.s.) stowarzyszenia zwykłe są uproszczoną formą stowarzyszeń, które nie posiadają osobowości prawnej. Stowarzyszenia zwykłe wraz ze stowarzyszeniami posiadającymi osobowość prawną (tzw. „stowarzyszeniami rejestrowymi") i fundacjami są organizacjami społecznymi. Takie podmioty na podstawie art. 9 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.; dalej: p.p.s.a.) mogą brać udział w procedurze sądowoadministracyjnej.
Organizacje społeczne mogą występować przed sądem administracyjnym w różnych pozycjach procesowych.
Kiedy może skarżyć
W toku postępowania przed wojewódzkim sądem administracyjnym w I instancji organizacja społeczna może występować zasadniczo jako skarżący jeżeli:
- posiada własną samoistną legitymację do wniesienia skargi do sądu administracyjnego np. była stroną postępowania zakończonego ostateczną decyzją administracyjną lub akt prawa miejscowego naruszył jej interes prawny;
- posiada legitymację do wniesienia skargi w sprawie dotyczącej interesu prawnego osoby trzeciej - została dopuszczona do udziału w postępowaniu administracyjnym lub podatkowym jako podmiot na prawach strony w toku takiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta