Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uchylić Polski Ład!

18 stycznia 2022 | Ekonomia i rynek | Wojciech Warski

Polski Ład rząd reklamuje jako reformę systemu podatkowego w imię sprawiedliwości społecznej. To populizm, a nie sprawiedliwość – pisze wiceprezydent Pracodawców RP.

 

Rząd nie wprowadza żadnego „ładu". To słowo implikuje harmonię i porządek, a realia są dokładnie przeciwne – trudny, obarczony wieloma wyjątkami i niejasnościami dotychczasowy system podatkowy, skomplikowano daleko bardziej. Przy tym rząd polski powinien sam siebie ścigać sądownie za deprecjonowanie przymiotnika „polski" i narażanie godności Polski na uwłaczające konotacje. Historia wprowadzania „ulgi dla klasy średniej" udowadnia, że Polski Ład nie był dziełem światłych ekonomistów, ale cynicznych polityków, którzy szukali amunicji propagandowej dla indoktrynacji społeczeństwa, a nie przemyślanego efektu gospodarczego. Przy tym arogancja i zadufanie tychże polityków spowodowało, że projektu nie poddano praktycznie żadnym konsultacjom, odrzucono poprawki senackie i tylko najcięższe błędy są teraz w panice korygowane nowelizacjami.

Grzechem zaniechania było niesprawdzenie efektów wprowadzenia nowych zasad dla specyficznych grup zawodowych i społecznych. Systemu po prostu nie przetestowano! Nauczyciele, pracownicy wojska, policji i innych służb państwowych otrzymali obniżone wynagrodzenia. Emeryci tracą prawa nabyte. Na zmianach tracą osoby niepełnosprawne i samotni rodzice. Im bardziej aktywni...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12168

Wydanie: 12168

Spis treści
Zamów abonament