Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przyszłość Johnsona wisi na włosku

18 stycznia 2022 | Świat | Jędrzej Bielecki
Sondaże są bezlitosne dla partii premiera Borisa Johnsona
autor zdjęcia: Jessica Taylor
źródło: AFP
Sondaże są bezlitosne dla partii premiera Borisa Johnsona

Premier przeprosił za udział w imprezie, gdy cały kraj był pogrążony w lockdownie. Ale to może być za mało, aby uratować jego karierę.

 

– Albo zrezygnuje teraz, albo wszyscy razem odejdziemy razem z nim w nadchodzących wyborach parlamentarnych za trzy lata – deputowana torysów Caroline Nokes powiedziała w ten weekend głośno to, co w szereg Partii Konserwatywnej sądzi wielu po cichu. W grudniu 2019 r. Johnson poprowadził swoje ugrupowanie do historycznego zwycięstwa i większości 80 deputowanych w Izbie Gmin.

Ale teraz sondaże są dla niego dramatyczne. Co trzeci wyborca torysów sprzed dwóch lat oddałby dziś głos na inne ugrupowanie. Partia Konserwatywna może liczyć tylko na 32 proc. poparcia, aż o 10 pkt. proc. mniej, niż labourzyści (42 proc.). Ci ostatni notują najlepszy wynik od 2013 r.

Liz Truss milczała

Bezpośrednim powodem tak fatalnych notowań jest udział premiera w cocktailu w ogrodach rezydencji szefa rządu pod adresem 10, Downing Street w maju 2020 r. To był czas, kiedy wszelkie spotkania były zakazane, a Brytyjczycy masowo umierali...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12168

Wydanie: 12168

Spis treści
Zamów abonament