Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prosty podatek nie dla każdego

18 stycznia 2022 | Prawo co dnia | Monika Pogroszewska

Rozliczenie ryczałtowe będzie opłacalne dla tych, którzy mają prawo do niskiej stawki i ponoszą niewysokie wydatki.

 

Zmiany wprowadzone przez Polski Ład sprawiają, że wielu przedsiębiorców rozważa przejście na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. To forma opodatkowania, która ma kilka zalet, jak m.in. prowadzenie uproszczonej ewidencji i określona kwotowo składka na ubezpieczenie społeczne. Jednak by ustalić, od jakiego progu opłacalny jest ryczałt, trzeba uwzględnić kilka czynników, w tym wysokość ponoszonych kosztów.

Jest też kilka pułapek. W wielu sytuacjach trudno sprecyzować, jaka stawka będzie właściwa przy danym rodzaju działalności. Przedsiębiorcy się gubią, bo przepisy odwołują się do klasyfikacji PKWiU, często z oznaczeniem „ex", które wyłącza usługę z danego grupowania.

Jest kilka pułapek

Przykładowo część usług informatyków może być opodatkowana 8,5 proc. ryczałtu. Co do zasady właściwą stawką jest jednak 12 proc. Jeśli przedsiębiorca popełni błąd i zapłaci zbyt mało, grozi mu dopłata z odsetkami.

Rozliczenie komplikuje się, gdy przedsiębiorca świadczy kilka rodzajów usług. Należy pamiętać, że – w odróżnieniu od podatku liniowego – jeden przedsiębiorca może...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12168

Wydanie: 12168

Spis treści
Zamów abonament