Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed przedsiębiorstwami ściana

18 stycznia 2022 | Ekonomia i rynek | Mirosław Gronicki, Jerzy Hausner

Ci przedsiębiorcy, którzy nie będą mogli szokowego wzrostu kosztów przerzucić na swoje ceny sprzedaży, są w bardzo trudnym położeniu. Zagrozi im upadłość.

 

Już trzeci kwartał z rzędu polska gospodarka kontynuuje szybki wzrost o dynamice wyraźnie wyższej niż sprzed wybuchu pandemii. Odnotowujemy także historycznie wysokie wyniki finansowe przedsiębiorstw. W rezultacie nasza gospodarka jako jedna z niewielu odnotowała w latach 2020–2021 spadek relacji zadłużenia sektora prywatnego do PKB, ale gorzej było w przypadku sektora publicznego.

Chaos i niepewność

Pomimo bardzo dobrych wyników finansowych, przedsiębiorcy odbierają bieżącą sytuację jako, pod wieloma względami, chaotyczną. Dwa z czynników niepewności są najmocniej eksponowane. Pierwszy to wzrost kosztów materiałów i surowców w powiązaniu z trudnościami z ich dostępnością. Drugim jest brak pracowników w powiązaniu z rosnącą presją na wzrost wynagrodzeń. Kolejny, choć niezbyt wysoki, to wzrost płacy minimalnej, który wymusza w firmach o dużym udziale pracy manualnej przesunięcie w górę całej siatki płac.

W niektórych sektorach gospodarki, zwłaszcza o dużym udziale eksportu, źródłem niepewności są rosnące koszty frachtu. Według UNCTAD przy bieżących frachtach globalne ceny importu mogą wzrosnąć o 11 proc.

We wszystkich sektorach, ale zwłaszcza produkcyjnych i usługowych, wstrząsem jest skokowy wzrost kosztów energii (w mniejszym stopniu związanych z dostarczaniem wody i odprowadzaniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12168

Wydanie: 12168

Spis treści
Zamów abonament