Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złoty zyskuje na wartości

18 stycznia 2022 | Ekonomia i rynek | Jacek Mysior

Dobra passa krajowej waluty zdaje się nie mieć końca. Euro i dolar znów staniały, choć tempo umocnienia złotego wyraźnie wyhamowało.

 

Złoty pozostał na celowniku kupujących, kontynuując trwające od połowy grudnia umocnienie wobec najważniejszych walut. Na koniec poniedziałkowych notowań płacono prawie 4,53 zł za euro i około 3,97 zł za dolara.

Po ostatnich wzrostach nie zostało już zbyt dużo miejsca do kontynuacji umocnienia złotego. Sytuacja wokół rynku jest coraz mniej sprzyjająca takiemu scenariuszowi, więc trzeba się liczyć z możliwością korekty ostatnich zwyżek. Inwestorzy mają coraz większe obawy związane z rozprzestrzenianiem się omikrona, co grozi kolejną i najprawdopodobniej największą do tej pory fala zachorowań. W sytuacji wzrostu ryzyka na rynkach, inwestorzy mogą łaskawiej spojrzeć zwłaszcza na dolara.

W dłuższym terminie perspektywy krajowej waluty wyglądają pozytywnie. Korzystna z punktu widzenia złotego jest kontynuacja podwyżek stóp procentowych, wdrażanych przez Radę Polityki Pieniężnej w odpowiedzi na najwyższą w tym wieku inflację. Kolejna spodziewana jest już w lutym.

Wydanie: 12168

Wydanie: 12168

Spis treści
Zamów abonament