Strategiczne znaczenie zamówień publicznych
Zazwyczaj zamawiający nie będą w stanie w jednym zamówieniu realizować zarówno celów społecznych, ekonomicznych oraz środowiskowych, nie tworząc sprzeczności między nimi.
Zamówienia publiczne stanowią istotny element unijnego rynku wewnętrznego – ponad 14 proc. PKB w Unii Europejskiej jest wydatkowane poprzez zamówienia publiczne. Nic więc dziwnego, że prawodawca unijny od 2014 r., w którym przyjęto obecnie obowiązujący pakiet dyrektyw zamówieniowych, coraz bardziej podkreśla strategiczny charakter zamówień publicznych, które nie są już zwykłym instrumentem zakupowym, lecz mają w założeniu służyć osiąganiu określonych celów społecznych, środowiskowych oraz związanych z rozwojem innowacyjności.
Cel dyrektywy w polskich przepisach
Strategiczne znaczenie zamówień publicznych w kształtowaniu pożądanych zachowań rynkowych po stronie wykonawców podkreślił komunikat Komisji Europejskiej z 2017 r., w którym Komisja wskazała na konieczność wykorzystania zamówień publicznych nie tylko jako instrumentu zakupowego, skoncentrowanego jedynie na cenie, lecz również pozwalającego na realizację celów innych unijnych polityk w zakresie ekologii, włączenia społecznego oraz promowania rozwiązań innowacyjnych. W ramach krajowego porządku prawnego obecnie obowiązująca ustawa z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych nie tylko zrealizowała cel wynikający z unijnych dyrektyw zamówieniowych, implementując instrumenty przewidziane przez prawodawcę unijnego, lecz również wprowadziła w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta