Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Strategiczne znaczenie zamówień publicznych

10 sierpnia 2022 | Administracja – Orzecznictwo | Paweł Nowicki

Zazwyczaj zamawiający nie będą w stanie w jednym zamówieniu realizować zarówno celów społecznych, ekonomicznych oraz środowiskowych, nie tworząc sprzeczności między nimi.

Zamówienia publiczne stanowią istotny element unijnego rynku wewnętrznego – ponad 14 proc. PKB w Unii Europejskiej jest wydatkowane poprzez zamówienia publiczne. Nic więc dziwnego, że prawodawca unijny od 2014 r., w którym przyjęto obecnie obowiązujący pakiet dyrektyw zamówieniowych, coraz bardziej podkreśla strategiczny charakter zamówień publicznych, które nie są już zwykłym instrumentem zakupowym, lecz mają w założeniu służyć osiąganiu określonych celów społecznych, środowiskowych oraz związanych z rozwojem innowacyjności.

Cel dyrektywy w polskich przepisach

Strategiczne znaczenie zamówień publicznych w kształtowaniu pożądanych zachowań rynkowych po stronie wykonawców podkreślił komunikat Komisji Europejskiej z 2017 r., w którym Komisja wskazała na konieczność wykorzystania zamówień publicznych nie tylko jako instrumentu zakupowego, skoncentrowanego jedynie na cenie, lecz również pozwalającego na realizację celów innych unijnych polityk w zakresie ekologii, włączenia społecznego oraz promowania rozwiązań innowacyjnych. W ramach krajowego porządku prawnego obecnie obowiązująca ustawa z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych nie tylko zrealizowała cel wynikający z unijnych dyrektyw zamówieniowych, implementując instrumenty przewidziane przez prawodawcę unijnego, lecz również wprowadziła w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12340

Wydanie: 12340

Spis treści
Zamów abonament