Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciemne chmury nad rynkiem pracy

10 sierpnia 2022 | Ekonomia i rynek | Anita Błaszczak
źródło: Rzeczpospolita

Lipiec przyniósł kolejny spadek liczby ofert zatrudnienia, a w planach firm częściej niż rekrutacje są teraz cięcia kadrowe.

W planach na najbliższe trzy miesiące tylko co dziesiąta firma ma wzrost zatrudnienia. To najmniej od ponad półtora roku. Jednocześnie do 12 proc. wzrósł odsetek pracodawców, którzy przymierzają się do zmniejszenia poziomu zatrudnienia. To oznacza, że po raz pierwszy od początku 2021 roku więcej firm zamierza ograniczać niż zwiększać liczbę pracowników – wynika z danych najnowszego miesięcznego indeksu koniunktury przygotowywanego przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) i Bank Gospodarstwa Krajowego, a który „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza.

Ostatnie rekordy?

– Podobnie jak na świecie, tak i w Polsce zaczynamy odczuwać pierwsze symptomy spowolnienia gospodarczego – komentuje Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora ds. badań i analiz w PIE. Dodaje, że w sektor przedsiębiorstw coraz mocniej uderzają rosnące ceny energii. Co gorsza, w firmach spadają też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12340

Wydanie: 12340

Spis treści
Zamów abonament