Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ciech zarabia na krzemianach

10 sierpnia 2022 | Ekonomia i rynek | Tomasz Furman
Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu
autor zdjęcia: Dariusz Iwanski
źródło: Rzeczpospolita
Dawid Jakubowicz, prezes Ciechu

Produkcja z nowego, wydajnego i energooszczędnego pieca już przynosi grupie wymierne profity, a ma być jeszcze lepiej, m.in. dzięki rosnącemu popytowi, trendom ekologicznym oraz wysokim barierom wejścia na rynek.

Ciech ma w pełni zapewniony zbyt na tegoroczną produkcję z uruchomionego pod koniec ubiegłego roku w Żarach nowego pieca do wytopu szklistego krzemianu sodu. Co więcej, duża część planowanej na przyszły rok produkcji też jest już zakontraktowana. To m.in. konsekwencja tego, że nowy piec jest bardziej wydajny i energooszczędny, niż ma to miejsce w zakładach konkurencji. Na rynku rośnie też zapotrzebowanie na krzemiany. – Ze względu na duży popyt czasowo przywróciliśmy na kilka miesięcy produkcję w starszym piecu w Iłowej, która miała być wygaszona po uruchomieniu inwestycji w Żarach. Łącznie nominalne moce produkcyjne grupy Ciech dla wszystkich rodzajów krzemianów wynoszą maksymalnie około 280 tys. ton – informuje Mirosław Kuk,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12340

Wydanie: 12340

Spis treści
Zamów abonament