Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy wygasa zobowiązanie podatkowe

10 sierpnia 2022 | Administracja – Orzecznictwo | Arkadiusz Turczyn

Jedynie podatnik może dokonać skutecznej zapłaty podatku, gdyż jest to świadczenie, którego w drodze czynności cywilnoprawnych nie można przenieść na inną osobę niż podatnik, nawet za jej zgodą.

Ustawodawca ściśle określił podstawy wygaśnięcia zobowiązań podatkowych, wskazując je w art. 59 i nast. ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. DzU z 2021 r., poz. 1540 ze zm., dalej jako op).

Analizując po kolei poszczególne przypadki, w orzecznictwie wyjaśniono, że zgodnie z art. 59 § 1 pkt 1 op zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części wskutek zapłaty. Zobowiązanie podatkowe wygaśnie w całości tylko wówczas, gdy podatnik wpłaci podatek w takiej samej lub w wyższej kwocie niż wynikająca ze zobowiązania podatkowego powstałego z mocy prawa.

W takiej sytuacji zobowiązanie podatkowe ustaje, a termin przedawnienia zobowiązania podatkowego nie biegnie dalej.

Mniejsza kwota

Odmienna sytuacja zachodzi wówczas, gdy podatnik wpłaca kwotę podatku mniejszą niż rzeczywista wysokość zobowiązania podatkowego. W tym przypadku następuje wygaśnięcie zobowiązania podatkowego w części uregulowanej, natomiast w pozostałym zakresie zobowiązanie nadal trwa: dalej biegnie termin przedawnienia w stosunku do pozostałej, nieuregulowanej części zobowiązania podatkowego (wyroki NSA z 16 stycznia 2020 r., sygn. II FSK 1929/19, z 30 listopada 2017 r., sygn. I FSK 1399/17).

Jedynie podatnik może dokonać skutecznej zapłaty podatku, gdyż podatek jest świadczeniem publicznoprawnym, którego w drodze czynności cywilnoprawnych nie można przenieść na inną osobę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12340

Wydanie: 12340

Spis treści
Zamów abonament