Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prezydent wybierze ze starych i nowych sędziów

10 sierpnia 2022 | Pierwsza strona | Marek Domagalski

Wybór finałowej jedenastki sędziów do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego może być ważniejszy od losowania.

Lista 33 sędziów kandydatów do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej trafiła już na biurko prezydenta. Losowanie kandydatów spośród składu Sądu Najwyższego jego I prezes Małgorzata Manowska przeprowadziła w trzy kwadranse. Pytanie, ile czasu zajmie prezydentowi wyłonienie z nich nowej „jedenastki” do spraw dyscyplinarnych.

Andrzej Duda ma z kogo wybierać. Wylosowano niemal po równo (17 do 16) spośród nowych i starych sędziów, uchodzących za radykałów, jak i umiarkowanych, i tylko jednego z byłej krytykowanej Izby Dyscyplinarnej.

Już pojawiły się zastrzeżenia co do udziału prezydenta w tej procedurze, lecz także do samego losowania – jako ślepego wyboru. Efektem mogą być skargi do unijnych Trybunałów.

Nie ma jednak wątpliwości, że reforma jest konieczna. Likwidacja Izby Dyscyplinarnej jest jednym z tzw. kamieni milowych uzgodnionych z Komisją Europejską, które mają prowadzić do odblokowania unijnych pieniędzy.

Wydanie: 12340

Wydanie: 12340

Spis treści
Zamów abonament