Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wieloletnie niewypłacanie dywidendy narusza prawo akcjonariuszy do udziału w zysku

02 września 2022 | Biznes w czasie pandemii | Łukasz Napiórkowski

Przeznaczenie całego wypracowanego w danym roku zysku spółki na kapitał zapasowy, podjęte uchwałą akcjonariuszy większościowych na walnym zgromadzeniu, bez uwzględniania sytuacji ekonomicznej spółki, jest pokrzywdzeniem prawa do dywidendy akcjonariuszy mniejszościowych – uznał Sąd Apelacyjny w Krakowie.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z 13 stycznia 2022 r., sygn. Akt I AGa 158/20 zapadł na kanwie sprawy dotyczącej stwierdzenia nieważności uchwały w zakresie przeznaczenia zysku za 2018 rok. Powództwo zostało wytoczone przeciwko spółce akcyjnej przez jej akcjonariusza mniejszościowego. Spółka ta prowadzi działalność polegającą na wynajmie powierzchni użytkowej własnych nieruchomości.

Sprawozdanie finansowe spółki za 2018 rok zostało zatwierdzone uchwałą zwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy, na którym obecni byli akcjonariusze reprezentujący 96,74 proc. głosów. W trakcie walnego zgromadzenia podjęto m.in. uchwały: o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego spółki za 2018 rok oraz o przeznaczeniu całego wypracowanego zysku w kwocie 2 373 170,02 zł netto na kapitał zapasowy spółki. Powód, posiadający 0,13 proc. spółek akcji, zgłosił zaprotokołowany sprzeciw wobec obu uchwał.

Następnie, powód bezskutecznie wezwał zarząd pozwanej spółki do przymusowego nabycia jego akcji w celu ich umorzenia. Spółka zaoferowała cenę 15 tys. zł za akcję, gdy sam powód szacował wartość swoich akcji na 200 tys. – 250...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12359

Wydanie: 12359

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament