Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy, które dają pracę tysiącom osób

02 września 2022 | Ekonomia i rynek | Katarzyna Kucharczyk
Według Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce w lipcu wyniosła 2,6 proc. W drugim półroczu pracodawcy najczęściej planują rekrutować specjalistów w dziedzinie IT, sprzedaży oraz produkcji
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Według Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce w lipcu wyniosła 2,6 proc. W drugim półroczu pracodawcy najczęściej planują rekrutować specjalistów w dziedzinie IT, sprzedaży oraz produkcji

Najwięksi pracodawcy to reprezentanci sektora handlowego, finansowego, informatyczno-telekomunikacyjnego, surowcowego i transportu.

Gospodarka wprawdzie hamuje, a w sierpniu PMI dla polskiego przemysłu spadł czwarty miesiąc z rzędu, utrzymując się poniżej poziomu 50 pkt (odczyt poniżej tego progu sygnalizuje, że koniunktura w przemyśle pogorszyła się w porównaniu z poprzednim miesiącem), ale rynek pracy nadal jest rozgrzany. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu r. wyniosło 6508,3 tys. osób i było wyższe o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca i 2,3 proc. rok do roku. Z kolei wynagrodzenia poszły w górę odpowiednio o 3,4 proc. i 15,8 proc. (to m.in. głównie efekt premii w górnictwie) – podaje Główny Urząd Statystyczny. Dynamika była wyższa niż się spodziewano. Aż 92 proc. firm planuje w obecnym półroczu zwiększać zatrudnienie. Najmocniej poszukiwani są specjaliści w dziedzinie IT, sprzedaży oraz produkcji – podaje Hays.

Kapitał ludzki jest fundamentem rozwoju biznesu i wzrostu gospodarczego. Sprawdziliśmy, które firmy działające w Polsce, wiodą prym pod względem zatrudnienia.

Państwowi giganci

Wśród firm państwowych największe zatrudnienie, rzędu kilkudziesięciu tysięcy osób, mają m.in. Grupa PKP, Poczta Polska czy Polska Grupa Górnicza.

Według najnowszych danych Urzędu Transportu Kolejowego kolej zatrudnia łącznie 89 tys. pracowników. Najwięcej przypada na zarządców infrastruktury – niemal 40 tys. Przewoźnicy towarowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12359

Wydanie: 12359

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament