Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osoby przebywające na obszarach wodnych muszą być bezpieczne

07 września 2022 | Administracja – Orzecznictwo | Magdalena Kuchnio

Za odpowiednie warunki bezpiecznego wypoczynku na kąpieliskach odpowiedzialny jest właściwy miejscowo wójt, burmistrz, prezydent miasta, a wykonywane w tym zakresie przez burmistrza zadania należą do zadań własnych gminy.

Częste przypadki utonięć na obszarach wodnych skłaniają do poruszenia problematyki bezpieczeństwa osób przebywających na tych obszarach. Niezależnie od tego, że podstawowo do niedochowania bezpieczeństwa dochodzi z winy lub nienależytej staranności osób tam przebywających w ramach rekreacji, tematyka ta ma również wymiar administracyjnoprawny, gdyż ustawodawca nałożył w tym zakresie na organy administracji publicznej określone obowiązki.

Zasady w przepisach

Ustawa z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (DzU z 2022 r., poz. 147; dalej jako: ustawa o bezpieczeństwie osób) określa: warunki bezpieczeństwa osób pływających, kąpiących się lub uprawiających sport lub rekreację na obszarach wodnych, podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego, zakres ich obowiązków i uprawnień oraz zasady finansowania ich działalności, podmioty odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa osobom pływającym, kąpiącym się lub uprawiającym sport lub rekreację na obszarach wodnych, nadzór i kontrolę nad ratownictwem wodnym oraz zasady i tryb usuwania, przechowywania, wydawania oraz orzekania przepadku statku lub innego obiektu pływającego.

Za zapewnienie bezpieczeństwa na obszarze wodnym odpowiada zarządzający obszarem wodnym, którym co do kąpielisk lub miejsc wykorzystywanych do kąpieli jest właściwy miejscowo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12363

Wydanie: 12363

Spis treści

Reklama

Zamów abonament