Jak podręcznik do HiT zapisze się w historii
O ile w komunizmie trudno było skutecznie indoktrynować w kierunku zwierzchniej roli partii i przyjaźni z ZSRR, o tyle nie jesteśmy pewni, czy dzisiaj tandetny podręcznik do HiT zostanie szybko wyśmiany i odrzucony.
Demokracja konstytucyjna wymaga dojrzałości i świadomości prawnej społeczeństwa. Jej istotą jest dyskurs, stanowiący podstawę decydowania przez większość o kwestiach zasadniczych. Umiejętność krytycznej analizy prezentowanych koncepcji jest warunkiem niezbywalnym jej sensownego funkcjonowania. Niedojrzała struktura społeczna łatwo poddaje się instrumentalnemu sterowaniu i manipulacyjnym technikom. Wykorzystywaniu religijnych lub rasowych uprzedzeń, irracjonalnych niechęci czy resentymentów.
Wielka rola kształcenia
Stąd tak wielką rolę w demokracji konstytucyjnej odgrywa edukacja na wszystkich poziomach. Prawidłowo ukształtowany system kształcenia pozwala stopniowo budować podwaliny opartego na wiedzy, racjonalnego społeczeństwa otwartego. Jednym z poważniejszych zaniechań okresu postkomunistycznej transformacji było nie dość głębokie zreformowanie szeroko pojętego systemu edukacji. Nie podejmując nawet próby opracowania systemowych założeń niezbędnych w demokracji konstytucyjnej, ograniczono się do, niejednokrotnie jedynie fasadowego, egalitarnego, szerokiego dostępu i otwartości studiów wyższych. Zaniedbano edukację zawodową i średnią specjalizacyjną, przede wszystkim zaś dopuszczono się poważnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta