Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnik ma prawo pytać o normy dotyczące raportowania

07 września 2022 | Administracja – Orzecznictwo | Aleksandra Tarka

Na etapie rozpoznania wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej nie jest istotna kwestia, w jaki konkretny sposób będzie ona wypełniać funkcję ochronną.

Polskie prawo podatkowe jest wyjątkowo niejasne, zmienne i wywołuje wiele wątpliwości. Dlatego trudno się dziwić, że podatnicy, którzy nie wiedzą, jak je czytać, pytają o to fiskusa. Niestety, prawo do interpretacji jest coraz bardziej ograniczane przez samego ustawodawcę, który dodaje kolejne przypadki, kiedy fiskus nie musi ich wydawać. Urzędnicy nie mogą jednak tego nadużywać. O tym, że przepisów o interpretacjach nie można wykładać zawężająco i kiedy nie można odsyłać podatników z kwitkiem, Naczelny Sąd Administracyjny przypomniał w kolejnym już wyroku z 10 sierpnia 2022 r.

Są wątpliwości i sankcje...

Sprawa dotyczyła spółki, której wątpliwości miały związek z obowiązkiem raportowania schematów podatkowych, czyli tzw. MDR. Firma zapytała, czy w związku z podwyższeniem kapitału zapasowego w ramach zaraportowanego przez promotora schematu podatkowego na niej, jako korzystającym, ciąży obowiązek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12363

Wydanie: 12363

Spis treści

Reklama

Zamów abonament