Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwrot nieruchomości spadkobiercom w stolicy jest wciąż możliwy

07 września 2022 | Prawo co dnia | Małgorzata Kaliszewska

Po wyroku NSA pierwszą, oczywistą czynnością z naszej strony zdaje się segregowanie spraw na te wydane później i wcześniej niż dziesięć lat temu, a następnie wystąpienie do właściwych organów z wnioskami o wszczęcie z urzędu postępowań o unieważnienie części decyzji – mówi zastępca prezydenta Warszawy Tomasz Bratek.

Czy wspólnie z prawnikami widzicie potencjał w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczącym reprywatyzacji?

Naczelny Sąd Administracyjny, wbrew dotychczas prezentowanemu stanowisku, wskazał na konieczność weryfikacji dotychczasowego sposobu ustalania kręgu osób mających interes prawny w postępowaniach dekretowych. Uwzględnienie zapoczątkowanej przez NSA w sierpniowych wyrokach linii orzeczniczej istotnie wpłynie na sposób ustalania stron postępowania, a w konsekwencji adresatów decyzji dekretowych. Choć od wydania wyroków, publikacji pisemnego uzasadnienia nie minęło zbyt wiele czasu, to Warszawa jest już na tę zmianę stanowiska przygotowana.

Jesteśmy otwarci na każdą zmianę, która pozwoli nam jeszcze lepiej zadbać o interes miasta i jego mieszkańców. Należy przy tym mieć na uwadze, w jakich realiach te wyroki zostały wydane. Stanowisko NSA zostało wyrażone w toku kontroli w postępowaniu nadzwyczajnym już wydanych decyzji. Sam zatem NSA wskazał, że to stanowisko powinno zostać zastosowane również w sprawach już zakończonych.

W naszej ocenie stanowisko NSA nie dotyczy wyłącznie spraw dekretowych rozpoznawanych przez prezydenta m.st. Warszawy. Także samorządowe kolegium odwoławcze oraz minister rozpoznający wnioski o stwierdzenie nieważności odmownych decyzji dekretowych powinni zbadać, czy tzw. postępowania nieważnościowe były...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12363

Wydanie: 12363

Spis treści

Reklama

Zamów abonament