Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Geoportal mniej jawny

07 września 2022 | Kraj | Marek Kozubal
Dostępny bez ograniczeń rządowy portal prezentuje m.in. zdjęcia bazy lotniczej w Łasku. Można sprawdzić gdzie zlokalizowane są hangary czy schrony.
autor zdjęcia: Andrzej Wanda/East News
źródło: Rzeczpospolita
Dostępny bez ograniczeń rządowy portal prezentuje m.in. zdjęcia bazy lotniczej w Łasku. Można sprawdzić gdzie zlokalizowane są hangary czy schrony.

Niektóre obiekty o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa, na wniosek resortu obrony narodowej, zostały ukryte na mapach – ustaliła „Rzeczpospolita”.

Stało się to dopiero po naszej publikacji, gdy w maju ujawniliśmy, że na ogólnodostępnym portalu geodezyjnym można zobaczyć, jakie obiekty i instalacje znajdują się np. na terenie jednostek wojskowych.

Napisaliśmy, że każdy może zajrzeć do miejsc objętych ścisłą ochroną przy wykorzystaniu ogólnodostępnego serwisu geoportal.gov.pl. Są tam m.in. zdjęcia jednostek wojskowych za bramą, ale też rafinerii, magazynów z benzyną, terminali gazowych. Na przykład na zdjęciach lotniska wojskowego w Łasku (bazy dla polskich i sojuszniczych samolotów, gdzie w przyszłości będą stacjonowały samoloty F-35) można sprawdzić, gdzie są zlokalizowane hangary czy schrony.

Co widzą obcy?

Geodeta Krzysztof Szczepanik z portalu „Kawa z mierniczym” zwrócił nam uwagę,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12363

Wydanie: 12363

Spis treści

Reklama

Zamów abonament