Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z przychodem od umorzenia pod warunkiem trzeba poczekać

07 września 2022 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Jeśli niewątpliwym „skutkiem społeczno- -gospodarczym” umowy o warunkowym umorzeniu pożyczki jest zwolnienie z długu o ile spełni określony warunek, to dopiero po ostatecznym rozliczeniu będzie wiadome jaka była kwota umorzenia. Wtedy będzie też wiadomo o jaką kwotę zmniejszą się zobowiązania podatnika.

Spór w sprawie dotyczył podatkowych skutków umowy o umorzenie pożyczki. Spółka we wniosku o interpretację tłumaczyła, że w grudniu 2020 r. podpisała z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę o częściowe warunkowe umorzenie pożyczki. Na mocy jej mocy doszło do warunkowego umorzenia prawie 300 tys. zł. Jednak podatniczka wyjaśniła, że w jej przypadku występuje warunek zawieszający tj. uzależniający skuteczność umorzenia od wydatkowania umorzonej kwoty na realizację kolejnego zadania ekologicznego.

Dlatego spółka była przekonana, że kwota umarzanej pożyczki stanowić będzie jej dochód dopiero w momencie spełnienia wszystkich warunków umorzenia i rozliczenia, tj. 15 stycznia 2023 r. Moment umorzenia zobowiązania w ustawie o CIT nie został bowiem określony. W konsekwencji w ocenie spółki momentem, w którym zostanie zwolniona z długu wobec będzie data zrealizowania wszystkich warunków umorzenia.

Ta koncepcja nie znalazła akceptacji u fiskusa. W interpretacji z lutego 2022 r. zauważył, że pojęcie „umorzenie zobowiązania” nie zostało zdefiniowane w ustawie o CIT. Dlatego za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12363

Wydanie: 12363

Spis treści

Reklama

Zamów abonament