Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wartości diet z tytułu podróży służbowych a koszty uzyskania przychodów

07 września 2022 | Rachunkowość | Jędrzej Król

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych.

Jeżeli wydatki z tytułu diet za czas przebywania podatnika prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych w podróży służbowej zarówno w Polsce, jak i za granicą, spełniają przesłanki zawarte w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, tj. zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z tej działalności, to podatnik ma prawo zaliczyć poniesione z tego tytułu wydatki do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, jednakże wyłącznie w części nieprzekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

To wniosek wynikający z wydanej 23 czerwca 2022 r. interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (0113- KDIPT2-1.4011.414.2022.2.ID).

Przedmiotowa interpretacja indywidualna zasługuje na uwagę ze względu na potwierdzenie przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej możliwości zaliczenia przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych do kosztów uzyskania przychodów wartości diet z tytułu podróży służbowych, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, do określonej wysokości.

Stan faktyczny

Stosownie do przedstawionego stanu faktycznego, wnioskodawcą jest osoba fizyczna, która prowadzi działalność...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12363

Wydanie: 12363

Spis treści

Reklama

Zamów abonament