Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Racja Polski czy racja partii?

07 września 2022 | Rzecz o polityce | Jarosław Myjak
autor zdjęcia: Danuta Matloch
źródło: Rzeczpospolita
Zdaniem Mateusza Morawieckiego bez odszkodowania nie ma możliwości pełnego pojednania polsko-niemieckiego
autor zdjęcia: Paweł Wodzyński/East News
źródło: Rzeczpospolita
Zdaniem Mateusza Morawieckiego bez odszkodowania nie ma możliwości pełnego pojednania polsko-niemieckiego

Władza usiłuje podzielić Polaków na „prawdziwych patriotów” i „proniemieckich renegatów”.

Opinia publiczna w Polsce została podzielona na tych, co domagają się reparacji od Niemiec, i tych, co są temu przeciwni. Ogłoszenie przez najwyższe władze raportu o stratach i zapowiedź roszczeń stały się kulminacją ataków propagandowych na Republikę Federalną Niemiec. Od siedmiu lat, nie bez kozery, nasi sąsiedzi i sojusznicy łączeni byli przez rządzących z III Rzeszą. W niekończącej się kampanii wyborczej PiS kieruje się darwinizmem – „kto kogo?”. I szykuje nowy podziału Polaków: na „prawdziwych patriotów” i „proniemieckich renegatów”.

Kierując się pamięcią o złożonej ofierze i prawem moralnym, większość Polaków popiera dziś roszczenia reparacyjne. W ich argumentacji można usłyszeć: „to Niemcy wywołali wojnę”. Domaganie się zadośćuczynienia staje się tym samym też i żądaniem kary. Powtórnej, po tej, wymierzonej już 76 lat temu postanowieniami konferencji poczdamskiej.

Mniejszość społeczeństwa, przeciwna roszczeniom, rozumie ryzyko rewanżyzmu, który jak trucizna wsącza się w psychikę narodów i niweczy szansę na tworzenie wartości we współpracy międzynarodowej. Polska nie jest samotną wyspą, a budowanie przyszłości na pretensjach zgłaszanych po siedmiu dekadach niesie ryzyko izolacji polskiej opinii publicznej. Tak jak Moskwa izolowała opinię rosyjską, wychowując plemię trawione...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12363

Wydanie: 12363

Spis treści

Reklama

Zamów abonament