Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zaczynamy przenosić pieniądze z kont na lokaty terminowe

07 września 2022 | Raporty RZ | Bożena Żuławnik
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita

Banki | Oprocentowanie depozytów w zestawieniu ze wskaźnikiem inflacji jest niskie, ale i tak zachęca do większej aktywności

Rosną ceny towarów w sklepach, więcej płacimy za usługi. I niestety, obawiamy się, że z domowymi finansami może być jeszcze gorzej, gdy przyjdą kolejne rachunki za prąd, gaz, ogrzewanie. W takiej sytuacji trudno myśleć o odkładaniu pieniędzy na przyszłość, ale z drugiej strony łatwo sobie wyobrazić skutki braku oszczędności. Bez poduszki finansowej pokrycie wszystkich czekających nas wydatków może okazać się wręcz niemożliwe.

Większość z nas zdaje sobie z tego sprawę. Jak wynika z badania „Oszczędzanie w obliczu wysokiej inflacji”, przeprowadzonego na zlecenie Banku Millennium w lipcu tego roku, odkładamy pieniądze przede wszystkim po to, by mieć zabezpieczenie finansowe na czarną godzinę (60 proc. odpowiedzi). 44 proc. ankietowanych liczy się z koniecznością pokrycia niespodziewanych wydatków. Zbieramy też pieniądze na wakacje i podróże (bardzo popularny cel wskazywany przez 27 proc. respondentów), na remont i urządzenie mieszkania (24 proc.) lub na inne konkretne wydatki, np. na samochód (18 proc.). Jedynie 12 proc. respondentów oszczędza z myślą o przyszłej emeryturze.

Ile trzeba mieć, by poczuć się bezpiecznie

Doceniamy potrzebę posiadania poduszki finansowej, ale niełatwo nam zgromadzić dostatecznie dużą sumę....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12363

Wydanie: 12363

Spis treści

Reklama

Zamów abonament