Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Akcje amerykańskich spółek? Dlaczego nie

07 września 2022 | Raporty RZ | Przemysław Tychmanowicz
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita

Giełda | Zróżnicowany portfel, także geograficznie, zmniejszy ryzyko inwestycyjne

Potencjalnie wyższe stopy zwrotu, siła amerykańskiej gospodarki, dużo większe możliwości zróżnicowania portfela, coraz niższe prowizje maklerskie – wszystko to zachęca do wyjścia na zagraniczne parkiety. Co prawda w tym roku światowe indeksy są pod kreską, ale nasze na ich tle prezentują się jeszcze gorzej. A przez ostatnie lata, gdy indeksy amerykańskie pięły się na coraz wyższe poziomy i ustanawiały rekordy, na naszym parkiecie WIG20 o rekordy nawet się nie otarł.

Nie dziwi zatem, że coraz więcej polskich inwestorów próbuje swoich sił poza warszawską giełdą. Za granicą można osiągać wyższe stopy zwrotu, a poza tym są tam nieporównanie większe możliwości dywersyfikacji portfela.

Zachować proporcje

– Dywersyfikacja zagraniczna powinna być jednym z głównych celów przy budowie portfela inwestycyjnego. W ten sposób unikamy tzw. efektu home-bias, czyli zbyt dużego udziału aktywów krajowych w porównaniu z ich udziałem w globalnym rynku finansowym – mówi Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas.

Jak dodaje, takie podejście przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim ograniczamy ryzyko inwestycyjne, bo wyniki naszego portfela nie są już uzależnione wyłącznie od sytuacji gospodarczej w Polsce....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12363

Wydanie: 12363

Spis treści

Reklama

Zamów abonament