Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łatwo popełnić błąd w rozliczeniu Ukraińców

07 września 2022 | Prawo co dnia | Monika Pogroszewska

Pomocne byłyby wyjaśnienia resortu finansów i zwolnienie z podatku niektórych dochodów.

Od początku wojny w Ukrainie do Polski przybyły tysiące cudzoziemców. Wielu z nich znalazło tu pracę i planuje zostać na dłużej. Mimo upływu czasu i publikacji na ten temat kwestia ich opodatkowania nadal jednak budzi wątpliwości.

– Prawidłowe rozliczenie pracowników i zleceniobiorców z Ukrainy stwarza w praktyce wiele problemów zatrudniającym ich polskim podmiotom. Konsekwencje podatkowe mogą być różne m.in. w zależności od tego, czy dana osoba jest polskim czy ukraińskim rezydentem podatkowym oraz czy świadczy pracę lub usługi dla polskiego czy ukraińskiego podmiotu. Jednak wydaje się, że podstawowym problemem jest brak świadomości przedsiębiorców, ile czynników należy wziąć pod uwagę, by prawidłowo wypełnić obowiązki związane z rozliczeniem – mówi Anna Misiak, doradca podatkowy, partner w MDDP.

Pytanie o rezydencję

Dla polskich pracodawców sprawa jest dość prosta, gdy zatrudniają cudzoziemca na umowę o pracę. Wówczas rozliczają go tak samo jak polskich pracowników:...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12363

Wydanie: 12363

Spis treści

Reklama

Zamów abonament