Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W niepewnych czasach chętniej sięgamy po dolara czy euro

07 września 2022 | Raporty RZ | Anna Cieślak-Wróblewska
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

RYNKI FINANSOWE | Rośnie wartość depozytów Polaków w walutach obcych

W ostatnim roku, od lipca 2021 r. do lipca 2022 r., stan środków na walutowych rachunkach bieżących w Credit Agricole Bank Polska wzrósł o 85 proc. Jak mówi Hanna Niemiec-Kłak, menedżer zespołu produktów oszczędnościowych w tym banku, najwięcej przyrosły wkłady dolarowe (aż 204 proc.), w dalszej kolejności w euro (62 proc.) i w funtach (52 proc.).

Także Bank Millennium odnotował istotny wzrost depozytów walutowych gospodarstw domowych. W przypadku euro roczny przyrost wyniósł ok. 25 proc., a gdyby wyrazić wartość w złotych – jeszcze więcej (z powodu deprecjacji naszej waluty).

Słaby złoty a wartość wkładów walutowych

Nie we wszystkich bankach dynamika jest tak wysoka, ale wszędzie widoczny jest wzrost zainteresowania Polaków euro czy dolarem, szczególnie w ostatnich dwóch latach. Potwierdzają to dane podawane przez NBP. Według nich na koniec lipca tego roku gospodarstwa domowe trzymały waluty obce o równowartości ponad 136 mld zł. To o 27 proc. więcej niż rok wcześniej i aż o 50 proc. więcej niż w lipcu 2020 r.

Skąd te trendy? – Część wzrostu depozytów walutowych wynika z efektów kursowych – zaznacza Jakub Szczepaniec z Działu Analiz Makroekonomicznych Alior Banku.

Im słabszy złoty, tym wartość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12363

Wydanie: 12363

Spis treści

Reklama

Zamów abonament