W niepewnych czasach chętniej sięgamy po dolara czy euro
RYNKI FINANSOWE | Rośnie wartość depozytów Polaków w walutach obcych
W ostatnim roku, od lipca 2021 r. do lipca 2022 r., stan środków na walutowych rachunkach bieżących w Credit Agricole Bank Polska wzrósł o 85 proc. Jak mówi Hanna Niemiec-Kłak, menedżer zespołu produktów oszczędnościowych w tym banku, najwięcej przyrosły wkłady dolarowe (aż 204 proc.), w dalszej kolejności w euro (62 proc.) i w funtach (52 proc.).
Także Bank Millennium odnotował istotny wzrost depozytów walutowych gospodarstw domowych. W przypadku euro roczny przyrost wyniósł ok. 25 proc., a gdyby wyrazić wartość w złotych – jeszcze więcej (z powodu deprecjacji naszej waluty).
Słaby złoty a wartość wkładów walutowych
Nie we wszystkich bankach dynamika jest tak wysoka, ale wszędzie widoczny jest wzrost zainteresowania Polaków euro czy dolarem, szczególnie w ostatnich dwóch latach. Potwierdzają to dane podawane przez NBP. Według nich na koniec lipca tego roku gospodarstwa domowe trzymały waluty obce o równowartości ponad 136 mld zł. To o 27 proc. więcej niż rok wcześniej i aż o 50 proc. więcej niż w lipcu 2020 r.
Skąd te trendy? – Część wzrostu depozytów walutowych wynika z efektów kursowych – zaznacza Jakub Szczepaniec z Działu Analiz Makroekonomicznych Alior Banku.
Im słabszy złoty, tym wartość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta