Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Labirynt przepisów podatkowych

15 lutego 2023 | Sądy i Prokuratura | Grzegorz Łabuda
autor zdjęcia: arch. pryw.
źródło: Rzeczpospolita

Potrzebę wspomożenia sądu karnego przez sąd podatkowy dostrzegają praktycy

Już potoczna obserwacja bieżącej praktyki w zakresie spraw karnych podatkowych daje podstawy do uznania, że istnieje potrzeba wprowadzenia do procedury karnej takich unormowań, których funkcją będzie podwyższenie standardu orzeczniczego przez sądy karne w interesującej nas materii. Bliskie są mi wnioski tych wszystkich praktyków, którzy sceptycznie odnoszą się do należytego przygotowania merytorycznego sędziów sądów karnych oraz pracowników organów ścigania do orzekania w sprawach czynów zabronionych i do prowadzenia takich spraw, u podstaw popełnienia których leży przekroczenie norm prawa podatkowego.

O potrzebie wspomożenia sędziów

Niechaj za przykład służy wypowiedź Jerzego Martiniego, doradcy podatkowego specjalizującego się w podatku VAT, który w 2019 roku w trakcie jednego z posiedzeń komisji śledczej badającej nieprawidłowości w poborze tego podatku w latach 2007–2015 wprost mówił, że prokuratorzy nie rozumieją konstrukcji opodatkowania, pracownicy zaś organów celno-skarbowych lekką ręką formułują w decyzjach gołosłowne tezy obciążające podatników, bo przypisują im umyślność naruszeń prawa podatkowego, skutkiem czego prokuratorzy formułują zarzuty przestępstw fakturowych i przestępstw podatkowych, nie mając przy tym często wystarczającego materiału dowodowego (zapis posiedzenia komisji z 26 marca 2019 r.,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12497

Wydanie: 12497

Spis treści
Zamów abonament