Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uchodźcy mają dopłacać

15 lutego 2023 | Kraj | Izabela Kacprzak
Rząd chce, aby Ukraińcy sami utrzymywali się w Polsce. Pomagają organizacje pozarządowe
autor zdjęcia: Maciej łuczniewski/Reporter
źródło: Rzeczpospolita
Rząd chce, aby Ukraińcy sami utrzymywali się w Polsce. Pomagają organizacje pozarządowe

MSWiA musi doprecyzować przepisy, jak hotelarze czy gminy od 1 marca mają egzekwować od uciekinierów z Ukrainy należność za pobyt – alarmują samorządy.

Od 1 marca część uchodźców z Ukrainy będzie musiała pokrywać połowę kosztów swojego zamieszkania i wyżywienia (do 40 zł dziennie). Chodzi o osoby mieszkające w opłacanych przez rząd ośrodkach zbiorowego zakwaterowania, a które przebywają już w Polsce co najmniej 120 dni.

Takie miejsca prowadzone są przez przedsiębiorców (hotele), organizacje pozarządowe i gminy (np. akademiki przystosowane dla uchodźców). Według danych MSWiA na 8 lutego dla „Rzeczpospolitej” w obiektach zbiorowego zakwaterowania przebywa prawie 82,5 tys. osób. Ilu z nich obejmie ten obowiązek? Resort przyznaje, że pozyskanie szacunkowych danych nie będzie możliwe przed terminem wejścia w życie tych przepisów.

Rząd chce, by Ukraińcy sami utrzymywali się w Polsce – koszt pomocy jest bowiem zbyt dużym obciążeniem dla budżetu państwa. Od końca lutego do października ub.r. wydaliśmy na to ok. 20 mld...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12497

Wydanie: 12497

Spis treści
Zamów abonament