Rozliczanie transakcji po zmianie stawek VAT
Przy zmianach wysokości stawek podatku od towarów i usług podatnicy mogą mieć wątpliwości, jak rozliczyć transakcje. W takim przypadku zastosowanie znajdują przepisy przejściowe zawarte w ustawie o VAT, określające, kiedy i jaką stawkę podatku zastosować.
Przepisy przejściowe, zawarte w art. 41 ust. 14a–14e ustawy o VAT, jako kluczowe dla zastosowania właściwej stawki VAT wskazują moment dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług. W praktyce istotny jest sam moment wykonania czynności, a nie moment powstawania obowiązku podatkowego. W konsekwencji przy interpretacji przepisów przejściowych nie ma potrzeby wskazywania momentu powstania obowiązku podatkowego. Przypisy te kładą bowiem nacisk na wykonanie usługi, dokonanie dostawy oraz wystawienie faktury.
Zgodnie z art. 41 ust. 14a ustawy o VAT w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania.
Ustawodawca przewiduje zatem, że czynność, która miała miejsce przed dniem zmiany stawki podatku, podlega opodatkowaniu według dotychczasowej stawki, a więc tej, która obowiązywała w dniu wykonania tej czynności.
W przypadku dostawy towarów za wykonanie czynności należy uznać wydanie towaru rozumiane jako dostawę w sensie ekonomicznym. W konsekwencji czynność uznaje się za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta