Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Walka z inflacją potrwa nieco dłużej niż oczekiwano

15 lutego 2023 | Ekonomia i rynek | Hubert Kozieł
źródło: Rzeczpospolita

Amerykański wzrost cen co prawda wyhamował w styczniu, ale nie tak mocno jak się spodziewano. Reakcja rynków na te dane była nerwowa, choć wygląda na to, że nie skłonią one Rezerwy Federalnej do dużej zmiany kursu.

Inflacja konsumencka w USA wyhamowała z 6,5 proc. w grudniu do 6,4 proc. w styczniu, podczas gdy średnio spodziewano się, że zejdzie ona do 6,2 proc. Wyższa od prognoz była również inflacja bazowa, czyli liczona bez uwzględniania zmian cen paliw, energii oraz żywności. Zwolniła ona z 5,7 proc. do 5,6 proc., a średnio oczekiwano jej wyhamowania do 5,5 proc. Ceny żywności wzrosły o 10,1 proc., energii – o 8,7 proc., a usług o 7,2 proc. Wzrost cen liczony miesiąc do miesiąca był za to zgodny z prognozami. Wyniósł on 0,5 proc. w przypadku inflacji konsumenckiej oraz 0,4 proc. w przypadku inflacji bazowej. Takie dane nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12497

Wydanie: 12497

Spis treści
Zamów abonament