Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zaksięgować jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym otwartym

15 lutego 2023 | Rachunkowość | Marek Barowicz

Jednostki uczestnictwa stanowią uprawniają do udziału w aktywach funduszu inwestycyjnego. Mogą one być przedmiotem obrotu rynkowego dokonywanego przez fundusz. Operacje gospodarcze, których przedmiotem są jednostki uczestnictwa wymagają określonych zapisów księgowych.

Jednostka uczestnictwa stanowi tytuł prawny do udziału w aktywach funduszu inwestycyjnego otwartego. Zgodnie z art.82 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, fundusz inwestycyjny otwarty zbywa jednostki uczestnictwa i dokonuje ich odkupienia na żądanie uczestnika tego funduszu. Z chwilą odkupienia, jednostki uczestnictwa są umarzane z mocy prawa.

Jednostka uczestnictwa nie może być zbyta przez uczestnika funduszu na rzecz osób trzecich. Podlega ona ponadto dziedziczeniu. Jednostki uczestnictwa mogą być przedmiotem zastawu. Zaspokojenie zastawnika z przedmiotu zastawu następuje wyłącznie w wyniku odkupienia jednostek uczestnictwa przez fundusz na żądanie zgłoszone w postępowaniu egzekucyjnym. Fundusz dokonuje wypłaty na rachunek zastawnika kwoty należnej z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa. Ustanowienie zastawu na jednostkach uczestnictwa staje się skuteczne z chwilą dokonania, na wniosek zastawcy lub zastawnika, odpowiedniego zapisu w rejestrze uczestników funduszu, po przedstawieniu funduszowi umowy zastawu.

Jeżeli wierzytelność zabezpieczona zastawem stała się wymagalna, wówczas zastawca może zgłosić funduszowi żądanie odkupienia jednostek uczestnictwa obciążonych zastawem, jednakże wypłata na rzecz zastawcy środków pieniężnych z tytułu odkupienia przez fundusz tych jednostek może nastąpić po przedstawieniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12497

Wydanie: 12497

Spis treści
Zamów abonament