Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy w darowanej firmie można kontynuować amortyzację

15 lutego 2023 | Rachunkowość | Marcin Szymankiewicz

∑ Prowadzę działalność gospodarczą. Otrzymałam od matki, która również prowadzi działalność, darowiznę, w ramach której nabyłam prowadzone przez nią przedsiębiorstwo.

Darowizna korzystała ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. W skład nabytego przedsiębiorstwa wchodziły m.in. środki trwale oraz wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji w firmie matki. Czy ja, jako obdarowana w prowadzonej firmie mogę kontynuować odpisy amortyzacyjne od nabytych w drodze darowizny środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych? Podatek dochodowy, zarówno ja, jak i matka rozliczamy na zasadach tzw. podatku liniowego, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów – pyta czytelniczka.

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).

Wydatki na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie są jednorazowo zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (zob. art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT), lecz mogą być zaliczane w ciężar kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne. Zgodnie z art. 22 ust. 8 ustawy o PIT, kosztem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12497

Wydanie: 12497

Spis treści
Zamów abonament