Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czynnik społeczny ma wrócić za stół

15 lutego 2023 | Prawo co dnia | Agata Łukaszewicz

W gronie orzekających w sądach powszechnych mają ponownie pojawić się ławnicy. W czasie pandemii odsunięto ich na bok, teraz znów ma nadejść ich czas. Nie będą to jednak ławnicy kadencji, która już upłynęła.

Ministerstwo Sprawiedliwości jest za tym, aby ławnicy wrócili na sale rozpraw. To oficjalne stanowisko resortu, które zostało przedstawione w odpowiedzi na poselską interpelację. Nie ma mowy jednak o wydłużeniu kadencji obecnych ławników. Takiemu rozwiązaniu ministerstwo mówi: nie.

Ławnicy w sądach powszechnych, np. w sprawach cywilnych, od wielu miesięcy – z powodu pandemii Covid-19 – nie zasiadają w składach orzekających. To jednak ma się zmienić. Stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości, które pada w odpowiedzi na najnowszą z interpelacji sejmowych, zdaje się przesądzać o powrocie do orzekania w składach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12497

Wydanie: 12497

Spis treści
Zamów abonament