Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo na usługach rządzących

15 lutego 2023 | Prawo co dnia | Jacek Trela

Dwa kluczowe dla planu Willa+ przepisy wprowadziła nowelizacja ustaw oświatowych. Ustalenie, kiedy zostały dodane do projektu, to zadanie dla apolitycznej prokuratury.

Od kilkunastu dni media informują o wynikach konkursu zorganizowanego w ubiegłym roku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, w ramach którego rozdysponowano dla organizacji pozarządowych (fundacji, stowarzyszeń itp.) 40 mln zł, w tym na zakup lub budowę nieruchomości. Konkurs ten zyskał miano Willa+, jako że duża część zwycięzców jest związana z partią rządzącą, a przedwojenna modernistyczna willa na warszawskim Mokotowie o powierzchni ponad 400 mkw. zakupiona za publiczne pieniądze przyznane przez ministra Czarnka, otwiera listę innych podobnych zakupów, jak dom na Żoliborzu, działka z dwoma stawami i lasem czy apartament w Lublinie.

Parafrazując paremię finis coronat opus, można powiedzieć, że w tym przypadku to konkurs wieńczy dzieło. A zatem jak się wszystko zaczęło? W jaki sposób stało się prawnie możliwe przeprowadzenie takiego konkursu i w jego wyniku transfer publicznych pieniędzy do prywatnych organizacji na zakupy nieruchomości, czyli na zbudowanie ich majątku, a nie na działalność bieżącą?

Szkoła robienia wrzutek

22 marca 2022 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw. W uzasadnieniu do tego projektu można przeczytać, że dotyczy on „wprowadzenia zmian wynikających z konieczności przygotowania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12497

Wydanie: 12497

Spis treści
Zamów abonament