Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak usuwać sprzeczne rozstrzygnięcia spadkowe

15 lutego 2023 | Prawo co dnia | Marek Domagalski
źródło: Rzeczpospolita

Z pytaniem o tę kwestię zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości rzecznik praw obywatelskich. Problem dostrzegają także same sądy.

Czasem zdublowane orzeczenia są takie same (co też utrudnia życie spadkobiercom), czasem różne. Resort prowadzi analizy, lecz na razie ustalił, że nie jest to proste zagadnienie.

RPO ponagla

Skala problemu podwójnych postanowień spadkowych nie zmniejsza się – sygnalizuje RPO, co uniemożliwia spadkobiercom działania prawne wobec ich nieruchomości – jak wpis w księdze wieczystej, podział majątku czy jego sprzedaż.

W ciągu ostatniego roku rzecznik złożył do Sądu Najwyższego sześć skarg nadzwyczajnych i dwie skargi o wznowienie postępowania w sprawach dotyczących takich postanowień spadkowych, a w Biurze RPO czeka kolejnych dziewięć wniosków. Ostatnie zostały skierowane nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12497

Wydanie: 12497

Spis treści
Zamów abonament