Ryzykowne oszczędzanie na składce
Rosnąca inflacja może sprawić, że firmy będą niedoubezpieczone i w związku z tym narażone na duże ryzyko. Dlatego tak ważne jest prawidłowe ustalenie oraz bieżąca aktualizacja sumy ubezpieczenia.
Suma ubezpieczenia stanowi górną granicę odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeń. Niedoubezpieczenie oznacza, że suma ubezpieczenia jest za niska i wypłacone odszkodowanie nie wystarczy na odbudowę mienia po szkodzie. Stąd bierze się konieczność aktualizowania sum ubezpieczenia.
– Rosnące ceny dóbr produkcyjnych, usług, surowców przy ich ograniczonej dostępności spowodowały, że praktycznie wszystkie aktywne ubezpieczenia mienia wymagają weryfikacji i aktualizacji sum ubezpieczenia. Ryzyko niedoubezpieczenia wzrosło teraz drastycznie. Czyli zwiększyło się prawdopodobieństwo takiej sytuacji, gdy suma ubezpieczenia jest nieadekwatna, zbyt niska, a tym samym odszkodowanie jest mocno ograniczone i nie pozwala na pokrycie faktycznych kosztów likwidacji szkody – mówi Łukasz Górny, dyrektor Departamentu Rozwoju EIB.
Gdy wartość majątku rośnie
Według analiz GUS, koszty budowy rosną około 14 proc. rok do roku.
– Kilkuletni budynek bez aktualizacji sumy ubezpieczenia może obecnie wykazywać niedoubezpieczenie na poziomie nawet przekraczającym 40 proc. Na podstawie oficjalnych danych statystycznych można stwierdzić, że budynek wybudowany w 2018 r. za 10 mln zł należałoby ubezpieczyć na około 14,5 mln zł, przyjmując wartość odtworzeniową (wysokość odszkodowania pozwalająca pokryć koszty naprawy czy odbudowy zniszczonego mienia bądź zakupu podobnego nowego – red.)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta