Zrównoważone finanse to nie moda
Tylko przedsiębiorstwa świadomie i odpowiedzialnie prowadzące swoją działalność będą w stanie utrzymać się na rynku.
Przed transformacją nastawioną na zrównoważony rozwój nie ma odwrotu. Mnogość regulacji, oczekiwań rynkowych, nacisków ze strony inwestorów, klientów i konsumentów – to wszystko sprawia, że biznes staje się coraz bardziej zrównoważony. Transformacja nie jest łatwym zadaniem, szczególnie w czasach spowolnienia gospodarczego.
– Transformacja dla wielu firm będzie oznaczała zmiany w modelu biznesowym, operacjach, założeniach strategicznych. Recesja i kolejne kryzysy weryfikują odporność i stabilność modelu biznesowego, w tym również to, jak dojrzale firma podchodzi do zarządzania zrównoważonym rozwojem – podkreśla Maria Krawczyńska, dyrektorka departamentu CSR i zrównoważonych finansów w BNP Paribas BP.
Motywujące przepisy
Rosnąca presja otoczenia rynkowego na inwestycje w zrównoważony biznes jest potęgowana przez liczne obowiązki regulacyjne.
– Wprowadzane są one m.in. postanowieniami dyrektywy CSRD, rozporządzenia SFDR i zmianami zakresu informacji ujawnianych przez banki w raportowaniu adekwatności kapitałowej – wymienia Andrzej Gałkowski, partner w dziale usług doradczych dla sektora finansowego w KPMG.
Pierwsze regulacje unijne związane ze zrównoważonym rozwojem obowiązują już sektor finansowy oraz największe spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta