Sektor finansowy źródłem dobrych praktyk w CSR
Rozszerzenie obowiązków informacyjnych firm o spektrum pozafinansowe to dodatkowa wartość dla interesariuszy, którzy wiedzą, że wyniki finansowe to jedynie wycinek informacji o danym podmiocie.
Pierwsze raporty CSR, czyli wykraczające poza sprawozdawczość stricte finansową, największe przedsiębiorstwa i wybrane instytucje finansowe w Polsce publikowały już w pierwszej dekadzie tego wieku. Jednak wyraźne przyspieszenie i wzrost znaczenia raportowania danych niefinansowych obserwujemy od około sześciu lat.
Stało się tak za sprawą Unii Europejskiej, która w 2014 roku uchwaliła dyrektywę dotyczącą ujawniania informacji niefinansowych (Non-Financial Reporting Directive, NFRD). Została ona wdrożona do polskiego systemu prawnego w 2017 roku poprzez nowelizację ustawy o rachunkowości.
Od tego czasu regulacje w obszarze raportowania niefinansowego i zakres danych, do ujawniania których zobowiązane są firmy, zostały znacząco rozbudowane. Należy tu wspomnieć przede wszystkim o przyjętej w 2022 roku dyrektywie dotyczącej sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD). Począwszy od sprawozdań za 2024 rok, wprowadzi ona nowe obowiązki i nowe standardy raportowania zrównoważonego rozwoju obejmujące coraz większe grono spółek.
Zmiana paradygmatu
Trzeba przy tym podkreślić, że zmiana podejścia do raportowania i zakresu ujawnianych danych nie wynika bynajmniej z nieracjonalnej woli unijnych urzędników nakładania na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta