Rzetelne raporty ESG to podstawa zrównoważonego rozwoju
Unijne regulacje, presja inwestorów i kontrahentów sprawiają, że z roku na rok kurczy się pole dowolności w raportowaniu niefinansowym, które wkrótce na dobre ograniczy dyrektywa CRSD.
Największą poprawę widać w raportach spółek, które już są liderami w raportowaniu niefinansowym – ocenia prof. Maria Aluchna, kierownik Katedry Teorii Zarządzania Szkoły Głównej Handlowej, komentując wyniki najnowszej analizy raportów niefinansowych spółek notowanych na GPW, którą już po raz piąty przeprowadził zespół badaczy z jej katedry oraz z Centrum Badań nad Odpowiedzialnym Biznesem SGH. Badacze, którzy od 2017 roku – pierwszego roku obowiązkowego raportowania niefinansowego – oceniają jego ewolucję w Polsce, w najnowszej analizie uwzględnili 147 spółek. W ich opinii przełomowych zmian w ujawnianiu informacji niefinansowych nie widać, chociaż – jak przyznaje kierownik badania, prof. Rafał Mrówka – można obserwować bardzo powolny postęp jakościowy w raportach.
Liderzy czują presję
Zdaniem prof. Aluchny narastające różnice w jakości raportowania wynikają z różnej presji na spółki. Firmy, które mają silne, znane marki i zagranicznych inwestorów wśród akcjonariuszy, czują znacznie większą presję niż pozostałe firmy, których raporty są mniej szczegółowe. I niekiedy ograniczają się do prostej aktualizacji raportów z poprzednich lat – uważa prof. Maria Aluchna.
Jednak w tym roku również one mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta