William Wharton – pacyfistyczny duch
Autor „Ptaśka” i „W księżycową jasną noc” sam doskonale znał i czuł klimat wojny. Dlatego jego wojenne arcydzieła mają taką siłę oddziaływania na czytelnika.
William Wharton w latach 90. zyskał miano najpopularniejszego pisarza zagranicznego w Polsce. Przez blisko dekadę pomiędzy 1995 a 2005 r. odwiedził kraj nad Wisłą dziesięć razy. Jego książki zostały wydane w liczbie 1,5 mln egzemplarzy. Debiutancka powieść i jednocześnie największy bestseller „Ptasiek” osiągnął w Polsce nakład w wysokości 250 tys. egzemplarzy. 26 razy książki Whartona znajdowały się na liście dziesięciu najpoczytniejszych pozycji roku w rankingu „Rzeczpospolitej” i „Notesu Wydawniczego”. Jest to rekord, którego żaden z zagranicznych autorów nie poprawił do dnia dzisiejszego.
Po jaką tematykę najczęściej sięgał Wharton w swoich książkach? Czym tak bardzo potrafił zaczarować czytelnika, że za każdym razem wracał on do jego książek? Odpowiedzi na te pytania z pewnością możemy znaleźć w losach samego autora, który umiejętnie wplatał je w swoje dzieła.
Żołnierz, belfer, malarz, pisarz
Albert William du Aime, bo tak brzmiało jego prawdziwe imię i nazwisko, urodził się w Filadelfii 7 listopada 1925 r. Nazwisko Wharton zapożyczył od swojego chrzestnego. Jego przodkowie przybyli do Stanów Zjednoczonych z Francji. I właśnie kraj nad Loarą okazał się na długie lata przystanią Whartona. Jednak zanim to nastąpiło, ukończył szkołę średnią i zaciągnął się ochotniczo do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta