Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak maksymalizować gospodarkę odpadami

24 marca 2023 | Ekonomia i rynek | rp.pl
W zwiększaniu świadomości Polaków dotyczącej segregacji odpadów bardzo ważna jest rola edukacji
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
W zwiększaniu świadomości Polaków dotyczącej segregacji odpadów bardzo ważna jest rola edukacji

Domykanie obiegu zasobów i budowa gospodarki opartej na cyrkularności to wyzwanie mające nie tylko wpływ na nasze otoczenie, środowisko i klimat. Ma także poważny wymiar finansowy.

Jeśli chodzi o gospodarkę odpadami, to śmiało można stwierdzić, że jesteśmy w punkcie zwrotnym dla rynku i jego wszystkich interesariuszy. W ubiegłym miesiącu do Sejmu trafił projekt ustawy wdrażającej unijną dyrektywę o SUP (single use plastics, produkty jednorazowego użytku z plastiku), rynek czeka na regulacje dotyczące rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP) oraz systemu kaucyjnego.

Nieco dłużej poczekamy natomiast na wejście znowelizowanych przepisów dotyczących odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Pierwotnie przepisy miały wejść w życie z początkiem tego roku, ale budowlańcy zyskali dodatkowe dwa lata, zanim będą musieli poddawać pozostałości z budów i remontów selektywnej zbiórce w podziale na co najmniej sześć frakcji. Nowe przepisy nie będą jednak dotyczyły gospodarstw domowych i punktów selektywnej zbiórki odpadów.

I choć Polacy oswoili się już z wymogami „rewolucji odpadowej”, której podwaliny położono już niemal dekadę temu, to jednak wcale nie oznacza to, że wiedzą, jak segregować odpady i do jakich pojemników wrzucać poszczególne ich rodzaje (frakcje). Co więcej, wiele osób ciągle nie rozdziela powstających w domu odpadów i wszystkie wrzuca po prostu do pojemnika na odpady „zmieszane”.

Dużo do zrobienia

Dane dotyczące zbiórki potwierdzają, że jest jeszcze wiele do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12529

Wydanie: 12529

Spis treści
Zamów abonament